En

Sajtószoba

VASARELY HÁROMSZOR

Vasarely-rajongók számára kötelező, az ismerkedőknek különösen ajánlott három időszaki Vasarely-kiállítással várja a látogatókat a budapesti Vasarely Múzeum a harmadik kerületi Zichy-kastélyban.
A budapesti állandó gyűjtemény Szöulban rendezett, április végéig tartó dél-koreai vendégszerepléséig a múzeum négy időszaki kiállítása közül három Vasarely munkásságát új, Magyarországon még sosem kiállított eredeti alkotásokon keresztül, valamint az általa ihletett művek szerepeltetésével mutatja be. Az április 28-ig Óbudán látogatható időszaki tárlatok sorát a frissen nyílt „Plakátparafrázisok – A Magyar Plakát Társaság művészeinek Vasarely átiratai” című kiállítás teszi teljessé.

Sajtópakk letöltése: jobbra

Jelszóért kérjük írjon ide: krisztina.kaplar@szepmuveszeti.hu

2024. március 20.

TAVASZI TRIPLÁZÁS A VASARELY MÚZEUM BUDAPEST TÁRLATAIN 

Három új időszaki kiállítással indítja idei programját a Vasarely Múzeum Budapest. A cél, hogy senki se maradjon Vasarely és geometrikus absztrakt élmény nélkül, amíg az állandó gyűjtemény Dél-Koreában vendégszerepel. A Szöuli Művészeti Központban tavaly december közepétől idén április végéig megrendezésre került retrospektív Vasarely-tárlat hazaérkezéséig kihagyhatatlan és Magyarországon eddig még soha nem látott Vasarely-alkotásokkal találkozhatunk. A két Vasarely-tárlat bejárása után a kortárs geometrikus absztrakt művészet nemzetközi képviselőivel is megismerkedhetünk egy 53 képzőművész munkáiból válogatott időszaki bemutatkozáson.

KINCSEK BUDAPESTRŐL – Szöulban mutatkoznak be a Szépművészeti Múzeum Vasarely Múzeumának remekművei

A Szépművészeti Múzeum – Vasarely Múzeum gyűjteményéből válogatott, nagyszabású, Victor Vasarely életművét bemutató retrospektív tárlat nyílt december 20-án, szerda este a Szöuli Művészeti Központban. A dél-koreai – magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 33. évfordulója alkalmából megrendezett Victor Vasarely: The Responsive Eye (Érzékeny szem) című kiállítás – amely Vasarely teljes életművéről ad átfogó képet a dél-koreai közönség számára – április közepéig látható a távol-keleti ország fővárosában.

SZENTPÉTERY ÁDÁM: HÁLÓZATOK

A Vasarely Múzeum Budapest idén ősszel is folytatja hagyományát, a nemzetközi geometrikus absztrakt festészet kiemelkedő kortárs alkotóinak egyéni bemutatását. November elejétől január végéig
Szentpétery Ádám szlovákiai magyar művész Hálózatok című egyéni kiállítását láthatja a nagyközönség
a múzeum kamaratermében.

A FÉNYMŰVÉSZET ŐSZE
AZ ÓBUDAI VASARELY MÚZEUMBAN

Minden várakozást felülmúló érdeklődés mellett rendezték meg a Nemzetközi Kepes Társaság, a Kepes Intézet, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Vasarely Múzeum Budapest szervezésében
a 30. évfordulóját ünneplő Nemzetközi Jubileumi Fényszimpóziumot. A MOME-n tartott kétnapos konferencián a világ fényművészeinek színe-java megfordult, majd külső helyszínen a „Kepes György: A tudós agyával + a festő szemével” című filmet az Uránia Nemzeti
Filmszínházban a Budapest Film Maraton keretében teltházas vetítésen mutatták be. A dokumentumfilm rendezője Orosz Márton művészettörténész, a Vasarely Múzeum Budapest igazgatója,
aki egyben a szintén rendkívüli érdeklődés közepette, az óbudai Vasarely Múzeumban megnyílt „Luminotéka. A Nemzetközi Kepes Társaság fényművészeinek bemutatkozása” című tárlat kurátora is.

 

Új művek és kiállítások a budapesti Vasarely Múzeumban

A Vasarely Múzeum Budapest erősen kezdi a tavaszt! A „Közép-európai konkrét. Válogatás a Böhm-gyűjteményből” című nemzetközi csoportos tárlat, illetve a Hetey Katalin szobrászművész (1924–2010), Konok Tamás festőművész (1930–2020) és Harasztÿ István szobrászművész (1934–2022) tiszteletére rendezett emlékkiállítás mellett a múzeum Victor Vasarely világhírű szerigráfiáival kibővült állandó kiállítással várja a látogatókat az óbudai Zichy-kastély épületében.

Aki a teret hatvanöt éve négyszögesíti:
KUNIBERT FRITZ

A Vasarely Múzeum Budapest 2022. szeptember 17-től látogatható új időszaki kiállítása Kunibert Fritznek, a kasseli neokonstruktivista iskola jeles képviselőjének Egység a kettősségben című egyéni tárlata. Fritz a kasseli művészeti akadémián végezte tanulmányait, amely akkor, a háború utáni időszakban, a Bauhaus elveit követte.

 KÉP-MOZGÁSOK

Martyn Ferenc, Kismányoky Károly, Szijártó Kálmán
és Nádor Katalin művei

Az idén 35 éves fennállását ünneplő Vasarely Múzeum Budapest az év eleji nagy sikerű, új szerzeményeket bemutató időszaki kiállítása után Vasarely szülővárosához, Pécshez, illetve részben a Pécsi Műhelyhez kötődő képzőművészek munkáiból rendezi új, nyár végéig nyitva tartó kamarakiállítását. A Kép-mozgások című tárlaton Martyn Ferenc, Kismányoky Károly, Szijártó Kálmán és Nádor Katalin műveit mutatjuk be.

Vasarely művészetének ünnepe – 35 éve Budapesten 

Victor Vasarely neve világszerte ismerősen cseng. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ő az egyik legismertebb magyar származású képzőművész. Rendkívül gazdag és sokrétű munkássága számos esetben megelőzte a korát és a jelen művészetének is fontos iránymutatást ad. 1987. május 8-án, azaz 35 évvel ezelőtt nyílt meg Óbudán a Vasarely Múzeum, a névadó teljes életművét átfogó gyűjteményként. A budapesti múzeum megnyitásának évfordulója mellett idén megemlékezhetünk a művész huszonöt évvel ezelőtti, március 15-én Párizsban bekövetkezett haláláról is.

A tárgyak más(od)ik élete
Új szerzemények

A január közepétől újra látogatható óbudai Vasarely Múzeum egy frissen újragondolt és átrendezett életmű-kiállítással és egy új időszaki kiállítással nyitja meg kapuit. A tárgyak más(od)ik élete. Új szerzemények című időszaki kiállítás a múzeum történetének mind ez ideig páratlan, de igen örvendetes eseményéhez kapcsolódik.  A közelmúltban ugyanis egy nagyobb szerzeményezés útján első ízben gyarapodott jelentősen a Victor Vasarely 1982-ben tett adományát őrző intézmény gyűjteménye. A száznál is több alkotást – egymástól függetlenül – a művész egyik gyűjtője, egykori munkatársa és egy közeli barátja ajánlotta fel az 1987 óta óbudai Zichy-kastélyban működő múzeumnak. A mostani kiállítás az értékes tárgyak közül két műtárgycsoportra fókuszál, Robert Zussau és a szintén francia Bruno Fabre adományára. A felajánlott művek között Victor Vasarely alkotásai mellett fia, Jean-Pierre Vasarely (művésznevén Yvaral) képeivel is találkozhat a közönség.