Próbáld ki a szemkápráztató feladatokat!
Kövesd az utasításokat, és figyeld meg, milyen illúziók jönnek létre.
Follow these step by step instructions to see the illusions that magically appear.
Amire szükséged lesz:
- olló
- kartonpapír
- ceruza
- madzag
1. Karikák
![]() |
Vágd ki a mintát vagy másold át egy kör alakú kartonra. A közepén szúrj át egy ceruzát, és forgasd meg. (Ha esetleg van otthon üveggolyód, azt is használhatod a ceruza helyett.)
Megfigyelés: A kisebb karikák nagyobb körökké állnak össze.
2. A színes fekete-fehér
![]() |
Vágd ki a mintát vagy másold át egy kör alakú kartonra. A közepén szúrj át egy ceruzát és forgasd meg. (Ha esetleg van otthon üveggolyó, azt is használhatod ceruza helyett.)
Megfigyelés: Charles Benham játékkészítő 1895-ben készítette el ezt a fekete-fehér mintás korongot, amelyet játékként adott el. Amikor megpördül a korong, számtalan szín látható. Ha esetleg nem látod a színeket, az sem gond, pörgesd meg újra, az ellenkező irányba is, és figyelj. Nem mindenki látja benne ugyanazokat a színeket, ugyanis az optikai illúzió az agyban jön létre, a szem által gyűjtött információk alapján, mindenkinél más hatást keltve.
Próbáld meg levideózni a jelenséget! Vagy kamerán keresztül nézd a forgást. A látvány teljesen más, mint szabd szemmel, az illúzió eltűnik. De miért történik mindez? Mivel az optikai illúzió a látórendszerünkben jön létre, nem tudjuk a látványt rögzíteni videóval.
Legyél te is tudós!
Próbáld ki saját készítésű mintákkal is a korongot. Használj kisebb és nagyobb fekete formákat fehér alapon, majd rajzolj mellé vastag és vékony fekete vonalakat, amelyek szabályosan ismétlődnek. Kísérletezz és figyeld meg, mikor jön létre színes illúzió.
3. Óriáskerék
![]() |
Töltsd le a mintát, és egészítsd ki a hiányzó részeket. Rajzold be a hiányzó vonalakat a keréken és láss csodát!
Megfigyelés: Victor Vasarely kinetikus műveivel a mozgás illúzióját kelti. Figyeld meg a befejezett kereket, nálad is megmozdult?
![]() |
4. Taumatróp
Ez a játék nagyon könnyen elkészíthető sablonnal vagy rajzolva is.
Rajzolj egy kisebb kartonlap két oldalára valamilyen rajzot, amelyek kiegészítik egymást. Például: az egyik oldalra madarat, a másikra kalitkát, vagy akváriumot hallal, vázát virággal. A mintánál figyelj arra, hogy hátsó oldalon lévő képed fejjel lefelé legyen megrajzolva. Ezután a lapod két szélére köss zsinórt, melyeket pörgess meg ellentétes irányban, és hagyd, hogy pörögjön a papírka.
Megfigyelés: A két rajz optikailag összeolvad, annak köszönhetően, hogy az egyik kép még nem tűnik el a retináról, amikor a másik már felbukkan, például a madár bekerül a kalitkába, a virág pedig a vázába.
A feladatok Pat Jacobs Vizuális illúziók kreatív könyve című kiadványban találhatók meg (Ventus Libro Kiadó, 2015).