En

Morphèmes – Morfémák. Pán Imre és Victor Vasarely közös párizsi történetei

2024. február 9.– április 28.

Pán Imrét a magyar közönség mint a MA folyóirat köréhez tartozó költőt, az IS dadaista kiadvány létrehozóját, vagy az Európai Iskola egyik alapító-teoretikusát ismeri, aki nélkül Kassák Lajos párizsi kiállításai sem jöhettek volna létre. Időszaki kiállításunk a Magyarországon kevésbé ismert franciaországi tevékenységének fontos periódusára fókuszál, melyben Victor Vasarely kapta az egyik főszerepet.

Pán Imre 1957-ben költözött végleg Párizsba, és 1972-ben bekövetkezett haláláig száznegyvenöt egyedi grafikákat tartalmazó bibliofil kiadványfüzetet adott ki, köztük tizennégyet a „Signe”, „Morphèmes”, illetve „Mini-Musée” című sorozataiból Vasarely művészetének szentelt.

A kiállítás anyagának javát, közös albumaik Vasarely-rajzai, -kollázsai, -akvarelljei és szerigráfiák alkotják, illetve 1930 és 1960 között készített grafikai művei, melyek egykor Pán gyűjteményébe tartoztak és Franciaországból érkeztek.

Pán Imre kiállításokat szervezett, művészeti tanácsadó, kiadó, szerkesztő, műkereskedő és műgyűjtő volt, mind Budapesten, mind Párizsban. Poétikus hajlamának köszönhetően művészeti íróként is érzékeny módon rezonált kortársainak alkotásaira, talán legérzékenyebben a magyar származású op art „créateur” univerzumára: „Vasarely képei olyanok, mint a vetítővászon, amelyre a spektrum a világűr játékát vetíti. Vasarelynél ez a kozmikus ritmus rendkívül emberivé válik, oly módon, mintha egy különleges szeizmográf egyszerre rajzolná fel a gravitációs terek mozgását és az elámult néző szívdobogását.”

Kurátor: Pócs Veronika

PROGRAM


Beszélgetés a „Morphèmes – Morfémák. Pán Imre és Victor Vasarely közös párizsi történetei” kiállításban

Pócs Veronika kurátor és Mezei Gábor Kossuth-díjas belsőépítész, Pán Imre fia beszélget a kiállításról, Victor Vasarely és Pán Imre kapcsolatáról.

2024, április 25-én, csütörtökön 17 órától

A részvétel díjmentes.

Kiállításaink közül ajánljuk