A Szépművészeti Múzeum Vasarely Múzeuma a magyar művészeti élet régi adósságát pótolta fennállásának huszonötödik évfordulóján. Az alapító Victor Vasarely és a művészeti szervező, kurátor, donátor Denise René tiszteletére rendezett kiállítást. A kiállítás a pécsi Janus Pannonius Múzeum és a budapesti Francia Intézet együttműködésével jött létre. A Vasarely Múzeum szándéka az volt, hogy önálló kiállításon bemutassa Victor Vasarely és Denise René adományait, amelyeket a Szépművészeti Múzeumnak és a pécsi Janus Pannonius Múzeum Vasarely Múzeumának tett. A kiállításon többek között Arp, Arradon, Albers, Corbusier, Jacobsen, Morellet, Seuphor, Soto, Tomasello művei szerepeltek.
Kevéssé ismeretes tény, hogy Victor Vasarely 1969-től, több ízben adományozott műveket a Szépművészeti Múzeumnak. Első adományaival a nemzetközi geometrikus absztrakt művészet irányzatának II. világháború utáni elevenségét kívánta szemléltetni a hidegháborús „vas-függönyön túli”, a „szocialista realizmus” kizárólagosságához ragaszkodó Magyarországon.
Vasarely és Denise René, a párizsi Denise René Galéria két alapítója és kurátora, 1959-től kezdve a magyar geometrikus absztrakció folyamatosságát bemutató párizsi tárlatokkal a francia–magyar kulturális kapcsolatokat ápoló diplomataként léptek fel. Ezt a tevékenységüket követte végig a kiállítás a Denise René Galériában rendezett két Kassák Lajos kiállítástól (1960, 1963), a nagy műtárgyadományozás realizálásáig, amely Vasarely Műcsarnokban megrendezett életműkiállítását kísérte.
2012. május 24-i eseményen a Vasarely Múzeum bemutatatta Catherine Millet Beszélgetések Denise Renével (Párizs, 1992.) című mindaddig magyar nyelven még meg nem jelent könyvét. A könyv a múzeumi bolthálózatban, valamint a Libri könyvesboltjaiban is megvásárolható.
Kurátor: Imre Györgyi